×
Datum
tot
Uren
-

Expo De klokken luiden opnieuw

 

Niet toegankelijk tijdens kerkelijke plechtigheden.

100 jaar wederopbouw in Mannekensvere

In september 1925 luidden de nieuwe torenklokken van de heropgebouwde kerk voor het eerst sinds de oorlog. Honderd jaar later wordt deze symbolische gebeurtenis herdacht met een expo in de kerk, gewijd aan de verwoesting en wederopbouw van het dorp.

De Eerste Wereldoorlog liet diepe sporen na in deze regio. In 1914 werd de Duitse opmars gestuit aan de IJzer. Mannekensvere, laatste dorp voor de Ijzer, werd ontruimd en vervolgens door de geallieerden met opzet vernield, zodat de vijand er geen woningen of uitkijkposten kon gebruiken. 
Mede dankzij het weldoordachte spel met de sluizen en het onderwater zetten van grote delen van de regio, heeft men het Duitse leger kunnen tegenhouden. Het relaas hiervan vind je in het museum Westfront, onder het Albert I memorial in Nieuwpoort.

Tijdens de oorlog werd het door de Duitsers bezette Mannekensvere verder bestookt met kanonnen, dit weerom door het Belgische en geallieerde leger. Aan het einde van de oorlog was Mannekensvere één en al puin. Na de oorlog werd het dorp wederopgebouwd met herstelbetalingen van Duitsland.

Thierry Vermandel van het feestcomité Mannekensvere en Jo Broucke van de pastorale eenheid Sint-Andreas Middelkerke waren enthousiast om rond dit gegeven een expo in de kerk te organiseren. Thierry legt uit: “Wat we dit jaar in Mannekensvere vieren is de 100ste verjaardag na de wederopbouw van de gemeente. Aangezien het onmogelijk is een vaste datum te kleven op het einde van de wederopbouw, hebben we gekozen voor een symbolisch moment, namelijk 100 jaar nadat de klokken van de volledig heropgebouwde kerk opnieuw geluid hebben. Dit was op 29 september 1925.”

“In de expo schetsen we met foto’s en korte verhalen het Mannekensvere van voor en tijdens de Eerste Wereldoorlog, en van de wederopbouw na de oorlog. We zijn veel dank verschuldigd aan de pastorale eenheid en de cultuurdienst van de gemeente voor de ondersteuning en hulp bij de uitwerking. En niet te vergeten, Ronny Van Troostenberghe van de heemkring, uit wiens onuitputtelijke schat aan afbeeldingen we konden kiezen.”
De expo vindt plaats in de kerk van Mannekensvere, van 1 juli tot 30 september 2025, is te bezoeken dagelijks van 10u tot 17 u. (niet toegankelijk tijdens kerkelijke plechtigheden).